Výchova a výcvik šteniat

  AKO ZAČAŤ S VÝCHOVOU?

Je veľmi dôležité ako začať. Základ, ktorý dáte svojmu psíkovi v jeho rannom veku sa mu ukladá hlboko do pamäte - či už ide pre neho o pozitívne zážitky, alebo negatívne. Je tiež veľmi dôležité správne viesť výcvik šteniatka a venovať mu dostatok času, aby naše malé šteniatko, ktoré malé navždy nebude, neskončilo zavreté po zvyšok života vo voliére, alebo na reťazy. Čo je si myslím ešte tá lepšia možnosť.

Na psa sa musíme pozerať jeho očami a nie svojimi, inak nikdy nepochopíme dôvody jeho správania a konania. Taktiež vyžadujeme primerané nároky na šteňa, ktoré tak ako dieťa potrebuje voľnosť, hry a lásku. Výcvik je neodkladná záležitosť a postupom času sa stáva pre nás aj istou povinnosťou vychovať psa bezpečného pre naše okolie, príjemného spoločníka do každého počasia a nie hrozbu pre naše návštevy a susedov.

         

Správna socializácia je dôležitá pre akúkoľvek ďaľšiu činnosť s vašim psíkom. Prebieha už v 3.- 4. týždni, keď šteňaťu začína predlžovať doba aktívnej činnosti a začína si všímať svojich súrodencov, prvé hry, prvé vytváranie dominantných a submisívnych vzťahov a rozvíja sa potreba styku s ľuďmi. Neskôr medzi 7.-12. týždňom prichádza šteňa od chovateľa k novému majiteľovi a dostáva sa mu individuálna starostlivosť a výchova. Začína zvykanie si na nové prostredie bez matky a súrodencov, na novú rodinu, deti v rodine a na celé okolie. Šteňa začína byť zvedavé a oveľa aktívnejšie ako predtým. Začína robiť rozdiely medzi cudzími a známymi osobami. Návyk na meno, hygienické návyky, zákaz nežiadúcej činnosti, aj keď znejú tak jednoducho, sú pre šteniatko náročné na pochopenie, pokiaľ sú nesprávne vysvetlené a vtedy môžu mať práve negatívny dopad.

Od 3. mesiaca začíname s hravou formou výcviku. Majme na pamäti, že začiatok, koniec a dĺžku hry určujeme my a nie náš pes. Vaše šteňa musí brať hru ako odmenu za jeho správanie a musí vedieť, že ju získa len prostredníctvom vás a vašich rúk. Váš pes musí dať prednosť vašej hračke pred utekajúcou zverou,alebo pachmi v ovzduší. Toto docielite len časom, ktorý venujete šteniatku a vašou dôslednosťou. 
Medzi 4.-7. mesiacom môže plne prebiehať výchova a výcvik. Šteňa je už natoľko vyspelé ,že je možné sa ním venovať výcviku a je tiež veľmi viazané na svojho psovoda .Od šteňaťa je možné vyžadovať prvé výcvikové povinnosti, ktoré robia s plnou radosťou.Šteňa ľahko chápe a vníma svoje povinnosti v tomto období. Nátlak treba odsunúť čím najďalej, treba uprednostňovať pozitívne motivácie pre šteňa.                                           

                      

Puberta začína približne v 8.mesiaci a trvá šesť až osem týždňov. Fyziologickým základom puberty je dozrievanie pohlavných žliaz. Suky pôsobia roztržitým dojmom. Nevedia si usporiadať dej ktorý u nich prebieha. Prejavuje sa tu neochota k práci, ku hre. Pri prvej ruji sa väčšinou nezaujímajú o samcov.

Najnápadnejším príznakom u psov je zdvíhanie panvovej končatiny pri močení, ako u dospelých psov a značkovanie si teritória v ktorom sa pohybuje. Z plne poslušného psa sa z ničoho nič stane zviera neposlušné a náladové, ktorého vrtochy sú nevypočítateľné. Psy prestávajú vykonávať cviky na ktoré sa už mohol psovod v predošlom období celkom spoľahnúť. U psovoda môže vzniknúť dojem, že celá predošlá práca v predvýcviku a výchove bola marná. V tomto momente je namieste nepodľahnúť pokušeniam si vydobývať predošlé návyky, aj keď ignorovanie neposlušnosti nie je na mieste. Rozhodne najlepším riešením, ako sa preklenúť cez tento kritický vek zvieraťa, je minimalizovať možnosti na vytváranie nežiadúcich vplyvov a spojitostí (napr. Náš pes pozná povel KU MNE a reagoval naň. Zrazu si behá kam sa mu zachce a nepríde ani na 10-te zavolanie. Príde len keď si dočuchá a dobehá.  -------  V takomto prípade zamedzíme psovi chodiť na voľno, vezmeme ho na dlhú stopovaciu šnúru, aby sa nám privolanie v tomto období nepokazilo). Minimalizujeme možnosti na vytváranie nežiadúcich vplyvov a spojitostí.Po odznení puberty môže dôjsť ku vážnemu stretu medzi psovodom a psom o dominantné postavenie a to predovšetkým tam, kde je pes výrazne dominantne založený a necíti dostatočnú autoritu u psovoda. Suky sú v tomto ohľade menej priebojné a skôr sa podriadia.
                                               

Náš výcvik sa prispôsobuje jednotlivým štádiám vývoja šteniat, tak isto aj kondícií a náladám psa. Všetko vždy prekonzultujeme s majiteľom a o všetkom je majiteľ oboznámený. Šteňa potrebuje odlišný prístup ako dospelý pes. Tiež nemôže vykonávať také aktivity ako dospelý pes, pretože je vo vývoji a je dôležité dbať na vývoj kĺbov a kostí. Nezanedbajte výcvik Vášho šteniatka, pretože práve ten mu dá základ do budúcna.